Lukáš Humpl je tiskovým mluvčím krajských záchranářů a současně psychologem, kterého znáte z televize a jehož velkou akcí byla psychologická intervence u nehody vlaku ve Studénce. Doktor Černohorský je ředitelem opavských záchranářů a rovněž člověk z praktického života.
Občané se seznámili se zdravotnickou záchrannou službou, která působí v celé republice, ale přednášející se věnovali specifikům v Moravskoslezském kraji. Informace se ale týkaly i cílů a poslání této služby, personálním obsazení služby a každodenního provozu služby. To proto, aby posluchači věděli, čemu všemu se záchranáři věnují a jak nezodpovědné je služby zneužívat. Škoda, že se občané mohli podívat jen na fotografiích jak vypadá technické vybavení záchranářů a zásah v terénu.
Druhá část besedy byla věnována praktickému provádění první pomoci. MUDr. Černohorský zaujal jak teoretickým výkladem, tak nácvikem záchrany života. Za tím účelem si do Otic přivezl figurínu, na které si děti z místní ZŠ i občané vyzkoušeli pod vedením profesionála resuscitaci zraněného. V závěru oba ochotně odpovídali na dotazy občanu a hovořili o zážitcích z praxe.
Všichni přítomní byli s volbou tématiky i praktickým nácvikem moc spokojeni. Vždyť kolikrát v životě si člověk může vyzkoušet dýchání z úst do úst nebo masáž srdce. Kdy naposledy jste si vyzkoušeli záchranu člověka? Je proto škoda, že zůstalo několik míst neobsazených.
Jan Svačina
předseda Komise rady pro sociální věci a rodinu
Datum vložení:
29. 3. 2019 11:13
Datum poslední aktualizace:
11. 5. 2020 16:33
Autor:
Jana Jašková